Otosclerosis oka, tünetei, műtéte

Kattints ide, Itt a megoldás 

süketség otosclerosis oka kezelés

Ha Ludwig van Beethoven, ma élne akkor hallását egy műtéttel FÜLKLINIKÁNKON vissza tudnánk adni. Sajnos neki csak kezdetleges hangtölcsérek segíthettek a hangok erősítésében. Vizsgálatok igazolták, hogy Beethoven-nek otosclerosisa volt, amely betegségről ma már sokkal többet tudunk. 

Az otosclerosis (otoszklerózis) a belsőfül csontos tokjának nem gyulladásos eredetű betegsége, ahol a csont gócokban átépül. Az otoszklerózis hasonló hangzás ellenére semmi köze sincs az arteriosclerosishoz. A otoszklerózis (otosclerosis) betegség kialakulásában örökletes tényezők, hormonháztartási, csontanyagcsere zavarok és a folyadék háztartásban bekövetkezett zavarok játszhatnak szerepet. 


A otoszklerózis, otosclerosis  betegség lényege egy enzim zavar. Az enzim hiányában ill. kóros működése miatt a belsőfülben a csont leépülés és újra felépülés egyensúlya megbomlik. Ha a szervezetet túl sok sav éri és a táplálékból származó bázisok mennyisége nem elegendő, a testnek a tartalékokhoz kell nyúlnia, elsősorban a csontokhoz, melynek magas a kalcium tartalma. 

 

 

 


vezetés halláscsökkenés oka kengyeltalp meszesedés csontosodás otosclerosis szövettan műtéti megoldasAz otosclerosis esetében  kóros, csontos gócok jönnek létre a belsőfül csontos állományában. Ha ez az otoscleroticus góc a kengyel talpát érinti, akkor annak rögzülését eredményezi és ez a hallás fokozatos romlásával jár. A beteg általában egy oldali halláromlásromlásra vagy kétoldali nagyothallásra panaszkodik, mely fokozatosan alakult ki. A hallás rohamokban romolhat. Otoszklerózisban a hallásromlás, vezetéses típusú halláscsökkenés. Sokszor zavaró, mély hangú fülzúgás jelentkezik. Otosclerosisban a terhesség alatt igen gyakran sokat romolhat a hallás és zúghat a fül. A családban, ahol előfordul otosclerosis, a szülök ill. a nagyszülők esetében is előfordulhatnak hasonló fülzúgásos és halláscsökkenéses panaszok. Az otosclerosis öröklődhet.


mikroszkópos fülvizsgálat  halláscsökkenés, fülzúgásA mikroszkópos fültükri kép legtöbbször negatív, ép dobhártyát és dobüreget látunk. A dobhártya mobilis jól mozog. Aktív otosclerosisos góc esetén a dobüreg belső falán a nyálkahártyára fokozott vérbőség jellemző ezért a nyálkahártyája rózsaszínen áttűnhet a dobhártyán (flamingó-tünet vagy Schwartze jel).

Az otoscleroticus góc rögzítheti a kengyel talpát – emiatt vezetéses típusú halláskárosodás, halláscsökkenés alakul ki az esetek 80%-ában. Az otoszklerózis esetek 15%-ban kevert típusú halláskárosodás, halláscsökkenés jön létre, míg 5%-ban tisztán idegi jellegű halláskárosodás mérhető.

Ebben az esetben az otoszklerózis meszes gócok a belső hallójáratnál jelentkeznek, amelyek nyomhatják a hallóideget (cochlearis otosclerosis). Otosclerosis diagnózishoz nagyon nagy tapasztalat szükséges. Csak gyakorlott fülész orvos tudja felállítani a helyes otosclerosis diagnózist.

 

 

 

 

OTOSCLEROSIS TÜNETEI  DIAGNÓZISA FELISMERÉSE


tympanometria hallásvizsgálat, dobüregi nyomás vizsgálat, timpanometriaAz otoszklerózis kórkép diagnózisában sokat segít a beteg panaszainak ismerete ill. a hallásvizsgálati kép (audiológia, audiogram).  Tisztahang küszöb audiogram vizsgálattal igazolható a vezetéses típusú halláscsökkenés, amely 2000 Hz-en éles hallásromlást mutat. Ezt nevezzük Carhart-csipkének.

COCHLEAR OTOSCLEROSIS fül röntgen CT vizsgálat

A betegség típus vizsgálata a Gellé próba is otosclerosis mellett szólhat. További hallás vizsgálatokkal (tympanometria, timpanometria, dobüregi nyomás vizsgálat, multi frekvenciás tympanometria) a kengyel rögzítettsége miatt a stapedius reflex nem váltható ki. 

Nagy felbontású CT röntgen segítségével az otoscleroticus gócok is kimutathatók.

 

OTOSCLEROSIS DIFFERENCIÁL DIAGNÓZISA

Otoszklerózis differenciál diagnózis során a fülészeti mikroszkópos vizsgálat után (negatív lelet) ép dobhártya mögött kialakuló dobüregi elváltozások jönnek szóba. Ezek lehetnek hallócsontláncolati megszakadások (fejlődési rendellenességek, ún. asepticus incus necrosis, esetleg kis koleszteatoma cholesteatoma, traumás fülsérülések) vagy egyéb okból létrejövő hallócsontláncolati rögzülések (fejlődési rendellenességek, kalapácsfej fixáció, osteogenesis imperfecta - kék kötöhártya, stb.).

A kezelés csak fülműtéttel, a lehetséges. Az otoszklerotikus  fixált kengyelt teljesen vagy részben eltávolítjuk. Ez történhet akár lézer segítségével is. Ez a stapedectomia vagy a stapedotomia. Az eltávolított hallócsontocska helyére új csontból faragott, vagy gyárilag előre elkészített tantál drót teflon portézist helyezünk vissza. Hangsúlyoznunk kell, hogy ez a műtéti megoldás tüneti kezelés, a hallás javulni fog, de az otoszklerózis alap betegség, a csontosodási zavar változatlanul megmarad. Vannak próbálkozások gyógyszeres kezeléssel (NaF, Osteochin - ipriflavon) is ezek eredménye azonban vitatott. Az oki kezelésnél a szervezet folyadék és sav bázis egyensúlyának a visszaállítására is  nagy hangsúlyt kell fektetni. 

 

Fülműtét, stapedectomia, parciális stapedectomia és stapedotomia

stapedectomia, fülműtét, hallásjavító fülműtét

Az otosclerozis tüneteinek valódi kezelése a fülműtét, a stapedectomia, parciális stapedectomia és stapedotomia.

A stapedectomia, stapedotomia fülműtéti beavatkozással 90-95%-os hallásjavulás érhető el.

Fülműtét indokolt a stapes-ankylosis minden esetében, ha a betegnek jó a percepciós típusú hallása, azaz a belsőfül ép, mert ekkor a hallásjavulás a kedvezőbb. Célszerű először mindig a rosszabb fület operálni. Nem végzünk a stapedectomiát, ha az ellenkező oldali fül teljesen süket. Nem végzünk hallásjavító műtétet, abban az esetben, ha fennálló hallójárat gyulladás (otitis externa) és akut középfülgyulladás (otitis media akuta) áll fent. Lyukas dobhártya esetén (krónikus mesotimpanális otitis), a dobhártya lukat, perforációt első lépésben (miringoplasztica) vagy timpanoplasztica műtéttel zárjuk, és a stapedektomia csak ezt követően jöhet szóba.A stapedectomia műtét nem meggyógyít ki az otosclerosisból, csak helyreállítja a vezetéses halláscsökkentést.

Az otosclerosis sebészete az utóbbi évtizedekben ugrásszerűen fejlődött ki. Gyakorlott fülsebész 90-95%-ban tud jó hallást elérni.

Stapedectomia lényege, a fixált, rögzült kengyeltalp superstruktúrát (stapes) és a teljes stapes (kengyel) talpat eltávolítjuk, majd a hallócsont láncolat folytonosságát különböző típusú és anyagú protézisekkel rekonstruáljuk. A stapedectomia során a berögzült stapes talpat (kengyel talpat) teljesen eltávolítjuk.

Parciális stapedectomia során a rögzült kengyel talpat a műtés során, csak részben távolítjuk el, ezért csökken a belsőfül károsodásának a veszélye.

Stapedotomia során fülsebészeti mikroszkóp alatt, speciális mikrosebészeti műszerekkel vagy lézerrel kis nyílást készítünk a rögzült kengyel talpon. A hallócsont láncolat folytonosságának helyreállításához (hallócsont pótlás) különböző anyagú pisztonokat alkalmazunk.

A hallócsont láncolat pótlása, helyreállítása különböző columellákkal (kolumella) történhet.

A hangrezgések átvezetését az üllő hosszú szára és az ovális ablak között tantál dróttal (Schuknecht protézis), műanyag columellával (kolumella), vagy corticális autogén csont columellaval (kolumellával) biztosítjuk (hallócsont pótlás). Az ovális ablakot a temporalis izom bőnyéjével és gealfoammal zárjuk. A stapedectomia műtét után átmeneti szédülés, fülzúgás, előfordulhat, ezért a fülműtét után 24 órás szigorú ágynyugalom javasolt. Az ízérző ideg (chorda tympani) műtéti érintése miatt átmeneti, nyelvszéli érzészavar, az ízek megváltozása, esetleg eltűnése lehetséges.

Stapedectomia utáni nyomon követés

Közvetlenül a stapedectomiás fülműtét utáni időszakban a betegnek kerülnie kell az emelést, erőlködést, orrfújást. Tüsszenteni csak nyitott szájjal ajánlatos. Az operált fület óvni kell a víztől, amíg a lebenyek meg nem gyógyulnak. A műtétet követő pár hétig fülzúgás, bizonytalanságérzés, szédülés, egyensúlyzavarok lehetségesek, ezért a közlekedésben kellő óvatosságra hívjuk fel a figyelmet. Az operált fül érzékenyebbé válik a zajra, ezt a további életmód kialakításánál figyelembe kell venni. A műtét utáni időszakban havonta, egy év után az első 2 évben ½ évente, utána évente kontroll javasolt.


Természetes táplálkozás otosclerosisban


A savas állapot megszüntetése, mivel lúgos környezetben a csont leépülés megszűnik. Ezért a szervezet általános folyadék rendszereinek karbantartása javasolt. otosclerosis diéta hallácsökkensé megelőzése otthon

További információért kérem keressen bennünket!

Előjegyzés: 06 70 63 555 76. Egyéb kérdésekben hívjon a 20-397 4144 telefonszámon, vagy keressen e-mailen: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Amennyiben nem végzünk fülműtétet, a belsőfül is fokozatosan károsodik. Minél fiatalabb korban jelentkezik az otosclerosis, annál gyorsabb és kedvezőtlenebb a lefolyás. A terhesség vállalásának és a fogamzásgátló tabletták szedésének kérdése mindig az orvos beteg kapcsolat részét kell hogy képezze. Ha valaki mégsem vállalja a fülműtétet, akkor az otosclerósisban a hallás javítható, erősíthető, korszerű hallókészülékekkel. A fül mögötti és a modern digitális hallójárati hallókészülékek visszaadják a hallás élményét.

 


Forduljon Halláscentrumunkhoz bizalommal. 

 

Hova forduljon?

Ha a fülpanaszok valamelyik tünete jelentkezik Önnél, akkor forduljon hozzánk bizalommal!


Szakrendelés:  

6724 Szeged, Kálvária tér 16.

Kálvária tér belső aldalán, a templommal szemben.

Rendelés:  Hétfő, Szerda 17-19 szombaton déletött is. 
Bejelentkezés06-70-635 5576,   06 20-397 4144, 

email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.


Otoscleorsis összefoglalása: Az otosclerosis, otoszklerózis a belsőfül betegség. Az otoszklerózis nem azonos az arteriosclerosissal. A otoszklerózis (otosclerosis) oka örökletes tényező, hormonzavar, anyagcsere zavar és a folyadék háztartás zavar. Otoszklerózis, otosclerosis fő oka enzim zavar. Az enzim hiány miatt csont leépülés és újra épülés károsodik. Otosclerosis tünete vezetés halláscsökkenés, oka a kengyeltalp meszesedés, stapes csontosodás, rögzülés. Otosclerosisban csontos gócok alakulnak ki a belsőfül csontozatban. Az otoscleroticus góc érinti a kengyel talpát, rögzül a hallócsont, stapes és romlik a hallás. Otoszklerózisban a hallásromlás, vezetéses típusú halláscsökkenés fülzúgással együtt jár. Otosclerosis a terhességben romolhat. Az otosclerosis örökletes fülbetegség. Otosclerosisos tünete a flamingó tünet, Schwartze jel. Otosclerosis diagnózisa tisztahang küszöb audiometria, tympanometria, Carhart-csipke, Gellé próba, hallás vizsgálatok, multi frekvenciás tympanometria. Otosclerosis kezelése, fülműtéttel: stapedectomia, stapedotomia (hallócsont eltávolítás, hallócsont csere).

Találatok: 29853